نصب ورق‌های پلی کربنات چند جداره

زیرسازی ورق های پلی کربنات چند جداره

زیرسازی ورق های پلی کربنات چند جداره

بطور کلی ورق‌های چندجداره به دو صورت استاندارد نصب می‌شوند که در زیر توضیح داده شده است. ابعاد قاب مناسب برای این حالات به میزان بار وارد بر آن‌ها و ضخامت ورق بستگی دارد. برای محاسبه‌ی میزان بار قابل تحمل ورق باید به جدول تحمل بار این ورق‎ها مراجعه شود.
ورق از چهار طرف توسط پروفیل‌ها نگه‌داشته شده باشد
ورق از دو طرف (راستای طول) توسط پروفیل‌ها نگه‌داشته شده باشد و هر 1 متر  یا 1.5 متر یک قوطی  (تکیه‌گاه) در زیر آن قرار گیرد.

جدول تحمل بار ورق های چند جداره

جدول تحمل بار ورق های چند جداره

تحمل بار ورق‌های چند جداره در شرایطی محاسبه شده است که ورق‌های دوجداره از هر طرف 2 تا 3 سانتی متر در قاب قرار گرفته باشد این میزان برای ورق‌های سه جداره 4 سانتی‌متر و برای سه جداره مثلثی 5 سانتی‌متر می‌باشد.  لازم به ذکر است با افزایش وزن مخصوص ورق پلی‌کربنات تحمل بار آن بیشتر می‌شود.

برش ورق های چند جداره

برش ورق های چند جداره

ورق‌های چندجداره با اره‌های استاندارد به آسانی قابل برش‌اند و باید با استفاده از هوای فشرده براده‌ها را پاک کرد. دقت نمایید که به هنگام برش باید از ارتعاش و لرزش ورق جلوگیری نمود و مسیر برش محکم نگه داشته شود. ورق‌های کمتر از 8 میل را می‌توان با کاتر تیز برید. 

سوراخ کاری ورق های چندجداره

سوراخ کاری ورق های چندجداره

از آنجایی که ضریب انبساط حرارتی پلی‌کربنات به مراتب بیشتر از فلزات و شیشه است قطر سوراخ در ورق های پلی کربنات باید  3 میلی‌متر  بزرگتر از  قطر پیچ باشد. (شکل 1)  سوراخ ایجاد شده نیز باید حداقل 40 میلی‌متر از لبه‌‌ها فاصله داشته باشد. (شکل 2) پیچ نباید بطور مستقیم بر روی ورق نصب شود و بمنظور این نوع اتصال باید از ورق گرده ماهی و نوار لاستیکی استفاده کرد تا فشار بر روی ورق توزیع گردد. (شکل 3)

نصب در پروفیل

نصب در پروفیل

ورق‌های پلی‌کربنات چند جداره را می‌توان با استفاده از پروفیل‌های استاندارد به هم متصل کرد یا در قاب‌های استاندارد قرار داد، البته هنگام نصب باید فضای کافی جهت انبساط حرارتی ورق‌ها در نظر گرفته شود. به منظور جلوگیری از خش افتادن بر روی ورق روکش محافظ را فقط  در محدوده‌ی 5 سانتی‌متر کار  بر دارید و پس از نصب کامل تمام آن را جدا کنید. بیاد داشته باشید ورق‎های چند جـداره همیشــه باید با حــداقل شیب °5 هم جـهت طول سقف‌ها طراحی و نصب شوند تا آب باران بر روی ورق ساکن نماند.

آب بندی

آب بندی
آب بندی

جهت آب‌بندی ورق های چند جداره از پروفیل‌های U و نوار‌های آب‌بندی در کنار پروفیل‌های نصب استفاده می‌شود.
قسمت باز کانال‌ها باید به صورت زیر توسط نوار آب‌بندی شود:  قسمت بالایی ورق باید توسط نوار آب‌بندی نفوذ ناپذیر و قسمت پایین باید توســط نوار آب‌بندی سوراخ‌دار بسته شود سپس نوارهای آب‌بندی را باید توسط پروفیل‌های U پوشش داد. پروفیل U در قسمت پایین ورق باید به گونه‌ای باشد که اجازه‌ی خارج شدن آب را بدهد.

خم سرد

خم سرد

این ورق‌ها فقط از طول خم می‌شوند و نباید آن ها را از عرض خم کرد هنگام خم کردن آن‌ها باید به حداقل شعاع خمش ورق دقت شود. حداقل شعاع خمش ورق‌های پلی‌کربنات چند جداره در جدول ذیل آمده است.

خم سرد
خم سرد

شرکت صنعت پلاست بزرگترین تولید کننده ورق‌های پلی کربنات در ایران می‌باشد.

تلفن: ۰۲۱۷۴۶۱۶
۰۲۱۲۲۶۵۸۱۹۰-۲

کارخانه ۰۷۷۳۳۴۵۰۳۰۱


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد شرکت صنعت پلاست پارس لیان محفوظ می‌باشد.
طراحی وب